Wprowadzony przez rząd projekt ustawy Polski Ład ma na celu m.in. upowszechnienie obrotu bezgotówkowego. E-płatności są coraz popularniejsze na świecie, a w krajach skandynawskich, np. w Danii czy Szwecji stanowią ponad 90% wszystkich transakcji. Również w Polsce można zauważyć zmiany w tej kwestii. Nawet w niewielkich sklepach osiedlowych czy punktach usługowych coraz częściej trafia się na mobilny terminal płatniczy. Aby przyspieszyć ten wzrost popularności, wprowadzone zostaną zmiany w prawie. Obowiązek przyjmowania wpłat bezgotówkowych zostanie nałożony na przedsiębiorców prowadzących sprzedaż przy użyciu kas fiskalnych lub online. W każdym takim miejscu klienci będą mieć umożliwione zapłacenie za usługę poprzez rachunek bankowy. Transakcja tego typu może zostać wykonana kartą płatniczą, przelewem, BLIKiem lub telefonem. Umożliwi to klientom swobodne decydowanie o tym, w jaki sposób chcą dokonać płatności po zakupieniu usługi.

Wygoda stosowania mobilnych terminali płatniczych

Wzrost liczby punktów przyjmujących płatności bezgotówkowe jest aktualnie konieczny, ze względu na rozwój rynku transakcji mobilnych. Te zmiany przyniosą wiele korzyści dla Klientów, nie tylko z młodego pokolenia, wychowanego w dobie Internetu, ale również starszych osób, które coraz częściej doceniają szybkość i wygodę robienia zakupów przy użyciu karty płatniczej. Również przedsiębiorcy odczują pozytywne skutki wprowadzenia obowiązków transakcji przy użyciu rachunku bankowego. Terminale POS (ang. point of sale – punkt sprzedaży) działają poprzez pobranie pieniędzy z konta klienta, który uiścił opłatę za pomocą karty czy urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon lub smartwatch. Te nowoczesne sposoby przyjmowania zapłaty przyspieszają obsługę, a także sprawiają, że jest ona wygodniejsza i bezpieczniejsza dla obu stron. Nie trzeba martwić się o zgubione banknoty czy brak monet do wydania reszty. Sklepy i punkty usługowe, w których zostanie umożliwiona płatność bezgotówkowa, będą miały również większą szansę na pozyskanie nowych klientów.

W jakich miejscach będą musiały pojawić się terminale POS?

Dokonywanie transakcji za pomocą rachunku bankowego ma zostać umożliwione w każdym miejscu sektora prywatnego i publicznego. Nie dotyczy to przedsiębiorców, którzy nie stosują kas fiskalnych lub online. W miejscach, w których zostanie wprowadzony obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych, będą one dokonywane przy użyciu co najmniej jednego z możliwych sposobów – przelew z konta bankowego lub telefonu, a także użycie karty, urządzenia mobilnego czy BLIKa. Rosnąca ilość instrumentów płatniczych sprawia, że klienci mają coraz więcej możliwości dokonywania transakcji, wśród których mogą wybrać, najbardziej im odpowiadającą. Punkty sprzedażowe oferujące różne sposoby uiszczania opłaty dużo łatwiej mogą pozyskać nowych klientów, zainteresowanych ich usługami. W szczególności chodzi tu o osoby z młodego pokolenia, które stanowią coraz większą grupę docelową dla wielu przedsiębiorców.

Zmiany dla przedsiębiorców

Wraz z wprowadzeniem obowiązku zapewnienia możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych, wiele punktów usługowych zdecyduje się na unowocześnienie sposobów przyjmowania transakcji. Mobilny terminal do firmy oferuje wiele dodatkowych funkcji, a kasy online są nie tylko łatwe w użytkowaniu, ale dodatkowo przyspieszają obsługę podczas sprzedaży. Aby dostosowanie się do zmian w prawie było dla przedsiębiorców łatwiejsze, powstał Program Polska Bezgotówkowa, wspierający małe firmy i punkty usługowe w sprawniejszym wdrażaniu e-płatności. Dzięki skorzystaniu z ich pomocy przystosowanie miejsca sprzedaży do nowych zasad stanie się dużo mniej kosztowne. Po upowszechnieniu uiszczania opłat za pomocą rachunku bankowego, transakcje przy użyciu gotówki nadal będą powszechnie dostępne. Poza nimi ma się jednak pojawić więcej możliwości dla klientów, preferujących korzystanie z mobilnych instrumentów płatniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *