Wśród licznych regulacji, które mają wkrótce zostać wprowadzone w życie wraz z projektem Polski Ład, kilka z nich jest skierowanych prosto do przedsiębiorców. Prowadzący punkty sprzedażowe wyposażone w kasy fiskalne będą mieli obowiązek zapewnić klientom możliwość dokonania płatności bezgotówkowej. Poza tym pojawia się również inna istotna zmiana, skierowana jedynie do właścicieli sklepów i firm, w których używa się kas online. W urządzeniach tych dane o sprzedaży są w regularnych odstępach czasu wysyłane do Centralnego Repozytorium Kas. Nowy przepis ma narzucać obowiązek integracji kasy internetowej z używanym terminalem. Dzięki połączeniu obu urządzeń informacje o płatnościach bezgotówkowych również będą przesyłane wraz z paragonami i raportami dobowymi, co pozwoli sprawdzić jaką wartość sprzedaży stanowią transakcje przy użyciu rachunku bankowego za pomocą karty, przelewu lub aplikacji mobilnych.
Odpowiedni terminal płatniczy mobilny
Przepis ten nie będzie dotyczył przedsiębiorców, którzy obsługują w swoich placówkach jedynie kasy czy systemy POS wyposażone w drukarki fiskalne. Wprowadzenie ich modelu internetowego będzie wymagało od właścicieli punktu sprzedażowego wybrania odpowiedniego terminala. Oba urządzenia muszą być wyposażone w pasujący interfejs, czyli kanał komunikacyjny, za pomocą którego dojdzie do integracji. Przepisy wykonawcze narzucają wymaganie techniczne, jakie będzie musiał spełniać terminal płatniczy mobilny wykorzystywany w miejscu sprzedaży. Płatności bezgotówkowe zyskują coraz większą popularność, a zaproponowane regulacje mają jedynie przyspieszyć proces ich wprowadzania do coraz większej liczby miejsc. Integracja kasy online z terminalem jest do tego kolejnym krokiem, który znacznie ułatwi podatnikom automatyczne przesyłanie danych o sprzedaży. Dzięki kasom internetowym nie trzeba posiadać drukarki do kopii paragonów. Sprawdzanie poprzednich transakcji może być przeprowadzane dużo łatwiej i szybciej na ekranie komputera.
Proces wprowadzania zmian
Wcześniejszą dużą zmianą dla przedsiębiorców była wymiana terminali, aby działały zgodnie z wymogami dyrektywy Unii Europejskiej w zakresie usług płatności kartami zagranicznymi. Tak samo upowszechnianie transakcji bezgotówkowych będzie długim procesem, wymagającym od właścicieli punktów sprzedażowych zmian w sposobie prowadzenia działalności, nakładu finansowego lub zgłoszenia się do Programu Polska Bezgotówkowa. Wspiera on przedsiębiorców w dostosowywaniu swoich placówek, oferując darmowy terminal płatniczy. Może to pomóc w rozwoju działalności, ponieważ miejsca, w których pojawiają się mobilne możliwości dokonywania transakcji, mają większą szansę na pozyskanie klientów wśród osób z młodego pokolenia. Poza tym w przepisach ma pojawić się również ulga, dzięki której przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od opodatkowania wydatki na zakup odpowiedniego urządzenia oraz koszty związane z ich obsługą.
Integracja terminali z kasami internetowymi – niepotrzebne obawy
Nowe obowiązki dla przedsiębiorców mają wejść w życie w lipcu 2022 roku. Z tego powodu wiele osób niepokoi fakt, że zabraknie im czasu na dostosowanie swojego miejsca sprzedażowego do nowych wymogów, które pojawią się w prawie. Jednak tak jak w przypadku wprowadzania transakcji w walucie karty zagranicznej, również w tym przypadku nie jest wykluczone wprowadzenie okresu przejściowego. Sklepy i miejsca obsługi, w których znajdują się kasy internetowe, zostaną wyposażone w zintegrowany terminal do firmy. Wprowadzenie takich zmian jest konieczne w świecie, gdzie płatności bezgotówkowe zyskują coraz większą popularność. Dzięki nim we wszystkich punktach sprzedaży będzie możliwość swobodnego wyboru tego, w jaki sposób chce się płacić za usługi. Dodatkowo przedsiębiorcy skorzystają z możliwości zwiększenia poziomu atrakcyjności swojej placówki na rynku oraz pozyskania klientów z nowych grup docelowych. Będą mieli oni również ułatwione automatyczne przesyłanie raportów z utargu, które wcześniej musiały być wprowadzane ręcznie.